Ile zapłacimy za wywóz śmieci w Nysie od lutego 2019?

Niestety Nowy Rok nie nastraja nas optymistycznie biorąc pod uwagę zwiększenie kosztów wywozu śmieci w naszej gminie. Jak wiadomo od dłuższego czasu EKOM informował władze Nysy o podwyżkach, które planuje wprowadzić za usługi wywozu i segregacji śmieci. Władze pomimo przedwyborczych obietnic, sięgną do naszych kieszeni i to bardzo drastycznie. Dotychczasowe opłaty za wywóz śmieci w Nysie wzrosną… UWAGA o 100%!!!

 

wywóz śmieci w Nysie → ile zapłacimy

 

Dlaczego EKOM Nysa zażądał większych pieniędzy od Gminy Nysa?

 

Jak wiadomo EKOM to spółka, która jest swoistym monopolistą w naszym rejonie jeżeli chodzi o wywóz i segregację śmieci. Warto zwrócić uwagę na fakt, że EKOM jako jedyny zgłosił się do przetargu na wywóz śmieci w naszej gminie. Będzie za to odpowiedzialny w okresie od 1 stycznia 2019, aż do 31 grudnia 2021 roku.

 

Czy z uwagi na ten fakt, spółka postanowiła zażądać od Nysy większej kasy? Powodów ponoć jest dużo więcej, lecz gdy padają o nie pytanie zarząd spółki i władze miasta udzielają enigmatycznych odpowiedzi.

Należą do nich m.in.:

  • Zwiększone koszty pracy
  • Opłata środowiskowa odprowadzana do Urzędu Marszałkowskiego

 

Ciężko jednak zrozumieć powyższe uzasadnienia, gdyż po pierwsze żadne z kosztów spółki nie wzrosły o 100%, a wspomniana opłata środowiskowa jest w połowie zwracana do naszej gminy.

 

bol glowy mieszkancow związany z podwyzką cen za wywoz i segregacje smieci w Nysie

 

Jak to się stało, że EKOM zażądał od Gminy Nysa prawie 35mln zł, w momencie gdy Gmina ma przewidziane na ten cel niecałe 19mln zł?

 

Niestety dotychczas, nie uzyskaliśmy na to pytanie żadnej konkretnej odpowiedzi, ani od Prezydenta Krystiana Kolbiarza, który wyraźnie przed wyborami obiecywał nie sięgać w tym celu do kieszeni mieszkańców Gminy, ani od właśnie ustępującego Jacka Chwaleni, który zostawia spółkę z blisko 3mln długu, ani od radnych koalicji sprawującej władzę w naszym mieście.

 

Ile przyjdzie nam zapłacić od lutego 2019 za wywóz śmieci w Nysie?

 

Po cichym i szybkim przegłosowaniu (przez koalicję KWW Kordiana Kolbiarza, PiS i Forum Samorządowym) drastycznych podwyżek za wywóz śmieci mieszkańcom nie pozostaje nic innego jak dostosować się do przyjętych regulacji, które uderzą szczególnie w rodziny o najskromniejszych budżetach.

Od 1 lutego 2019:

  • Ceny za segregowane odpady wzrosną z 8zł od osoby do 15zł!
  • Ceny za niesegregowane odpady wzrosną do 30zł miesięcznie od osoby!

 

rachunki za wywóz śmieci w Nysie

 

Konsekwencje najbardziej uderzą w duże rodziny, o skromnych budżetach. Po podwyżce łatwo policzyć, że 5 – osobowa rodzina będzie musiała zapłacić 75zł za wywóz śmieci w Nysie miesięcznie! To w skali roku daje 900zł! Czyli o 420zł więcej niż dotychczas!

 

Warto dodać, że decyzja władz gminy Nysa to swoisty ewenement na skalę ogólnopolską. Dotychczas żadna gmina w Państwie Polskim nie zdecydowała się na podwyżki usługi wywozu śmieci o 100%.

 

Tym bardziej nie ustają pytania o powód takich podwyżek oraz domagania się o wykazanie szczegółowej analizy takiego stanu rzeczy. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć dlaczego władza, tak drastycznie zamierza łatać długi spółki, pieniędzmi swoich mieszkańców.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *